Wydawca treści Wydawca treści

Mogiła Powstańców z 1863 roku

Ciekawostką o charakterze historycznym jest mogiła powstańców z 1863 roku znajdująca się na terenie leśnictwa Pyszków w okolicach Złoczewa.
Grób ten skrywa w sobie prochy pięciu partyzantów (uczestników powstania styczniowego) pochowani tam są: Makary Drohomirecki - dowódca oddziału, ksiądz Kazimierz Jany z Brzykowa - kapelan wojskowy, malarz Pawłowski z Częstochowy, Aleksander Hauke i nieznany z imienia i nazwiska powstaniec.

fot. Z.Pychyński

Powstanie styczniowe w Złoczewie rozpoczęło się 10 lutego 1863 roku, kiedy to Makary Drohomirecki (28-letni wychowanek Feliksa Szostakowskiego marszałka szlachty kijowskiej, były student uniwersytetów w Kijowie, Heidelbergu i Paryżu) wjechał na czele pięciu jeźdźców do Złoczewa. Po przeczytaniu miejscowej ludności manifestu Rządu Narodowego, wywołał ogromny entuzjazm. Wspólnie zerwano godła i tablice rosyjskie z budynków urzędowych. Po rozbrojeniu miejscowej policji Drohomirecki powiększył swój oddział o ochotników ze Złoczewa i wyjechał w kierunku Stolca. Przez kilka dni jeździł jeszcze po okolicznych wsiach ogłaszając dekret uwłaszczeniowy, aby pozyskać chłopów do powstania.

Wieści o jego działalności w szybkim tempie dotarły do Sieradza, skąd wysłano przeciw niemu oddział rosyjski, 3 roty piechoty i 40 kozaków (razem 500 żołnierzy).
Polacy zostali zaatakowani w miejscu biwakowania w lasach lipieńskich. Wywiązała się walka, w której zginęli: d-ca Drochomirecki, oraz czterech innych powstańców. Reszta oddziału uległa rozproszeniu uciekając w kierunku Brzeźnia.

Rosjanie zakazali pogrzebania poległych powstańców na cmentarzu, wobec czego ich ciała złożono w kurhanie na polu bitwy.
Dziedzic majątku w Pyszkowie postawił tam krzyż, a od tego czasu okoliczna ludność nazywa tę część lasu "Poległe"

"Mogiłka" do dziś jest często odwiedzanym miejscem przez Złoczewian, a w miejscu starego krzyża stoi duży drewniany krzyż i murowany pomnik.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

GIMNAZJALIŚCI SADZĄ LAS

GIMNAZJALIŚCI SADZĄ LAS

05.04.2016 r. w leśnictwie Błota gimnazjaliści, leśnicy oraz pracownicy PGE posadzili 5 tysięcy małych sadzonek, które w przyszłości staną się pięknym zielonym lasem.

Podopieczni pobliskiego gimnazjum w Brąszewicach pod fachowym i czujnym okiem pracowników Nadleśnictwa Złoczew odnowili fragment drzewostanu sosnowego a następnie zasłużenie odpoczęli przy ognisku oddychając leśnym powietrzem i ciesząc się bliskością dzikiej przyrody. Wydarzenie to było jednym z kilku podobnych, którymi PGE Dystrybucja we współpracy z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych rozpoczęła trzecią edycję akcji „Las pełen energii". Działanie to wpisała się w inną realizowaną przez Lasy Państwowe inicjatywę pod nazwa „100 milionów drzew do 2017 roku". Wiosenna akcja sadzenia drzew została przeprowadzona w kilkunastu nadleśnictwach na terenie działania sześciu oddziałów PGE Dytrybucja.

Wierzymy, że oba przedsięwzięcia uwrażliwią uczestników na piękno przyrody, uświadomią konieczność jej poszanowania oraz ukształtują wśród uczniów proekologiczne spojrzenie na środowisko naturalne.