Asset Publisher Asset Publisher

Dzień Bociana Białego

31 maja w Polsce i na świecie od 2003 r. obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura.

W Europie żyją dwa gatunki bocianów – czarny i biały, obydwa gniazdują w Polsce, więc dlaczego tylko bocian biały ma swoje święto? Polskie bociany podlegają ochronie ścisłej i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej.

Obydwa bociany są dużymi ptakami, chociaż bocian czarny jest nieznacznie mniejszy od bociana białego. Długość ciała wynosi 90-105 cm, rozpiętość skrzydeł sięga 145-155 cm a nawet do 200 cm, masa ok. 3 kg. Bocian biały Ciconia ciconia jest nieodłącznym symbolem polskiej wsi i jednym z najbardziej znanych i lubianych gatunków ptaków w kraju. Zajmował również szczególne miejsca w naszej tradycji, wierzeniach i kulturze. W przekonaniu mieszkańców wsi bocian był ptakiem zapowiadającym nadchodzące wydarzenia i ostrzegającym przed niebezpieczeństwem. Widok białego bociana zapowiadał pogodę suchą, a pojawienie się czarnego wskazywało na zbliżającą się słotę. Polska to europejska ostoja bociana białego. Szacuje się, że w naszym kraju gniazduje około 50 000 par bocianów, a co czwarty przedstawiciel tego gatunku jest urodzonym Polakiem. Bioróżnorodność, klimat i środowisko tworzy idealne miejscem do lęgu i chowu młodych piskląt. Najczęściej bocianie siedliska można spotkać na terenach rolniczych, blisko dolin rzecznych i w pobliżu siedzib ludzkich.

W przeciwieństwie do bociana białego spokrewniony z nim bocian czarny Ciconia nigra jest gatunkiem znacznie rzadszym i dla odmiany żyjącym w lasach. Na budowę gniazda wybiera miejsca niedostępne, ze starymi drzewami o rozłożystych koronach w sąsiedztwie terenów podmokłych i płytkich zbiorników wodnych. Szacuje się, że w naszym kraju żyje 1400-1600 par bociana czarnego, a największe ich zagęszczenie stwierdzono na wschodzie kraju, 8-10 par/100 km 2 .

Bocian biały ma czarne lotki, które kontrastują z resztą białego upierzenia, podczas gdy bocian czarny ma biały brzuch, pierś i pokrywy podogonowe a pozostałe upierzenie jest brunatno-czarne z zielonkawym metalicznym połyskiem.

W przeciwieństwie do bociana białego, czarne klekoczą bardzo rzadko, prowadzą skryty tryb życia i za wszelką cenę unikają kontaktu z ludźmi.

Dieta bociana białego jest zróżnicowana: owady, dżdżownice, gady, płazy (żaby) a nawet małe ssaki tj. nornice czy ryjówki. Bocian czarny szuka zaś pożywienia brodząc po płytkiej wodzie (ryby stanowią 60-80% ogólnej biomasy ofiar, a płazy 20-30%), rzadko chodzi po wilgotnych łąkach czy pastwiskach.

Bociany białe często tworzą stada, zarówno podczas żerowania, jak i w trakcie migracji. Szczególnie znane są sierpniowe zgromadzenia tzw. sejmiki, na których zbierają się nawet setki osobników. Bociany czarne w przeciwieństwie do bocianów białych przed odlotem nie gromadzą się na sejmikach a na zimowiska wędrują w niewielkich grupkach.

Dla podtrzymania i zachowania obu gatunków najważniejsze jest utrzymanie i odtwarzanie terenów stanowiących atrakcyjne żerowiska i siedliska bytowania. Dodatkowo stanowiska lęgowe bociana czarnego podlegają ochronie strefowej, wokół gniazd tworzy się strefy ochrony całorocznej w promieniu do 200 m i okresowej (15 marzec - 31 sierpień) w promieniu do 500 m.

 

Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi od 2016 roku realizowany jest Projekt Bociany Czarne Online. Ma on widzów, którzy śledzą losy bocianich rodzin od pierwszego odcinka. W bieżącym roku rozpoczęto transmisję w chwili, gdy na gnieździe pojawili się nasi główni bohaterowie. 23-24 maja para doczekała się trójki wspaniałego potomstwa.

  • bociany czarne :  https://youtu.be/XrlVNdBgiZM
  • Zapraszamy na stronę transmisji: www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne – znajdziecie tam bociany na żywo, aktualne podsumowanie projektu i wiele ciekawostek o bocianach, które będziemy wspólnie obserwować.
  • Fascynujący, cenny pod względem naukowym i edukacyjnym, materiał z obserwacji gniazd, na bieżąco będzie zamieszczany na profilu RDLP w Łodzi w Serwisie Facebook: www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/
  • Promujcie naturę z nami – podajcie dalej wideozapowiedź naszego serialu nadawanego prosto z gniazda, by dołączyli do nas inni pasjonaci przyrody.

BARDZIEJ NA CZASIE NASZ PROJEKT NIE BYŁ NIGDY!

#bocianyczarneonline2020