Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Kraina mlekiem i miodem płynąca
Kraina mlekiem i miodem płynąca
Festyn „Kraina mlekiem i miodem płynąca” to impreza zorganizowana 06.06.2015 r. przez Urząd Gminy w Burzeninie. Udział w niej wzięły sołectwa m.in. z powiatu sieradzkiego, wieluńskiego i zduńskowolskiego. Nie zabrakło konkursów z nagrodami oraz występów artystycznych.
Wśród wielu innych znalazło się również stoisko przygotowane przez pracowników naszego nadleśnictwa. Nawiązując do nazwy festynu przedstawiliśmy opowieść o miodzie i pszczelarstwie, o tym jak zmieniał się sposób, w jaki na przestrzeni wieków człowiek próbował „oswoić" pszczoły oraz sprawić by podzieliły się z nami słodkim efektem swej pracy.
Na stoisku „Od bartnictwa do pasiecznictwa" można było zobaczyć „Świepotę" - dziuplaste drzewo, z którego pierwsi bartnicy pozyskiwali miód... Na stoisku „Od bartnictwa do pasiecznictwa" można było zobaczyć „Świepotę" - dziuplaste drzewo, z którego pierwsi bartnicy pozyskiwali miód, kłodę bartną, słomiana kuszkę, w której gospodarowano przed wynalezieniem uli skrzynkowych oraz liczne typy uli, w których używa się dziś.Zgromadziliśmy również sprzęt pszczelarski. Były tam zarówno narzędzia współczesne oraz takie, których używali dawni pszczelarze i bartnicy. Uczestnicy mogli także zobaczyć jak wygląda „dzianie" kłody bartnej. Najmłodsi próbowali sił przy wtapianiu węzy do ramek.
Bartnictwo - "leśne pszczelarzenie" >>>>