Zwierzęta

Co zrobić kiedy natrafimy w lesie na martwe lub ranne zwierzę? Ukąsiła mnie żmija – co teraz? Potrąciłem samochodem zwierzę. Co robić? – odpowiedzi na te i inne pytania.

Samochód

Czy mogę wjechać samochodem do lasu? Skąd mam wiedzieć czy droga jest publiczna czy leśna? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? - odpowiedzi na te i inne pytania.

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Drewno

Czy mogę zebrać na opał leżące w lesie drewno, gdzie mogę kupić drewno opałowe, czy leśnicy sprzedają świąteczne choinki - odpowiedzi na te i inne pytania.

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Bezpieczeństwo

Wędrówka po lesie to w dzisiejszym, pełnym bodźców świecie może mieć wręcz znaczenie terapeutyczne. By tak się stało, musi być bezpieczna. Na co zwrócić uwagę, ruszając do lasu?

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Kraina mlekiem i miodem płynąca

Kraina mlekiem i miodem płynąca

Festyn „Kraina mlekiem i miodem płynąca” to impreza zorganizowana 06.06.2015 r. przez Urząd Gminy w Burzeninie. Udział w niej wzięły sołectwa m.in. z powiatu sieradzkiego, wieluńskiego i zduńskowolskiego. Nie zabrakło konkursów z nagrodami oraz występów artystycznych.

Wśród wielu innych znalazło się również stoisko przygotowane przez pracowników naszego nadleśnictwa. Nawiązując do nazwy festynu przedstawiliśmy opowieść o miodzie i pszczelarstwie, o tym jak zmieniał się sposób, w jaki na przestrzeni wieków człowiek próbował „oswoić" pszczoły oraz sprawić by podzieliły się z nami słodkim efektem swej pracy.

Na stoisku „Od bartnictwa do pasiecznictwa" można było zobaczyć „Świepotę" - dziuplaste drzewo, z którego pierwsi bartnicy pozyskiwali miód...  Na stoisku „Od bartnictwa do pasiecznictwa" można było zobaczyć „Świepotę" - dziuplaste drzewo, z którego pierwsi bartnicy pozyskiwali miód, kłodę bartną, słomiana kuszkę, w której gospodarowano przed wynalezieniem uli skrzynkowych oraz liczne typy uli, w których używa się dziś.Zgromadziliśmy również sprzęt pszczelarski. Były tam zarówno narzędzia współczesne oraz takie, których używali dawni pszczelarze i bartnicy. Uczestnicy mogli także zobaczyć jak wygląda „dzianie" kłody bartnej. Najmłodsi próbowali sił przy wtapianiu węzy do ramek.

 

Bartnictwo - "leśne pszczelarzenie" >>>>

NASZE FM >>>

NASZE MIASTO >>>