Asset Publisher Asset Publisher

Zurück zur Seite

Zakończyliśmy wiosenne siewy na szkółce leśnej.

W tym roku na naszej szkółce leśnej w Dąbrowie  wysiano 12,17 kg nasion sosny zwyczajnej na powierzchni 50,07 ar. Z wysianych nasion powinniśmy otrzymać około 1 miliona sadzonek sosny, czyli siewek wyjętych z gleby i przeznaczonych do sadzenia. Wyhodowanie zdrowych sadzonek jest czasochłonne, wymaga dużo wiedzy, uwagi oraz troski. Potrzebna jest kilkunastumiesięczna praca, aby były one gotowe do posadzenia oraz dały początek nowemu pokoleniu lasu.

Wszystko zaczyna się do zebrania szyszek. Pozyskujemy je z drzewostanów, które zostały uznane są najlepsze pod względem jakości i zdrowotności. Szyszki dostarczane są przez Nadleśnictwo Złoczew do Regionalnego Banku Genów w Nadleśnictwie Grotniki, gdzie poddawane są procesowi wyłuszczenia (wydobycia nasiona z szyszek) oraz odskrzydlenia, którego ostatecznym produktem są nasiona. Z nasion tych wyrosną najpierw siewki.

Większość naszych drzew reprezentuje nadziemny (epigeiczny) typ kiełkowania, w którym liścienie wydostają się z nasienia i są unoszone w górę przez rosnącą w górę część łodyżki (hipokotyl) znajdującą się pod nimi. W kiełkowaniu podziemnym (hipogeicznym), typowym na przykład dla dębu liścienie pozostają pod ziemią w łupinie. Są mięsiste, a ich głównym budulcem jest miękisz spichrzowy magazynujący pokarm dla małej siewki do czasu, aż ta wykształci liście i zacznie sama wytwarzać substancje odżywcze. Nad liścieniami wyrasta epikotyl (część nadliścieniowa łodyżki), na którym rozwijają się liście młodociane. One również często różnią się od liści właściwych kształtem, a nawet ułożeniem na pędach. Na przykład u siewki sosny igły młodociane ułożone są pojedynczo na pędzie, podczas gdy u starszych sosen igły wyrastają z tzw. krótkopędów parami. U modrzewia z kolei igły młodociane utrzymują się przez zimę, podczas gdy igły właściwe na zimę żółkną i opadają.Siewka to młodociana roślina nasienna rozwijająca się z zarodka podczas kiełkowania. W następnym roku życia siewki z pączków bocznych rozwijają się pędy boczne, będące odgałęzieniami głównej osi. Liścienie powstają jeszcze w nasieniu i są pierwszymi liśćmi siewek. Mają zazwyczaj proste formy i są krótkotrwałe. U iglaków liczba liścieni jest różna i stanowi cechę rozpoznawczą gatunku. Może wynosić od 2 (cis) do 12 (limba), siewki sosny zwyczajnej mają różną liczbę liścieni (3–9), zazwyczaj ok. 5.

Zadaniem szkółki leśnej jest wyhodowanie zdrowych i odpornych drzewek. Sadzonki, czyli wyjęte z gleby i przeznaczonych do sadzenia siewki, mogą być jednoroczne lub wieloletnie, szkółkowane lub nieszkółkowane, zależnie od szybkości ich wzrostu. Drzewka trafiają do lasu wiosną lub jesienią, gdzie sadzi się je w miejscach wycięcia starego lasu. Sadzonki mogą również trafić na grunty porolne.

Warunki w szkółkach są bardziej przyjazne niż w lesie jednak staramy się by były jak najbardziej zbliżone do naturalnych, dlatego gleba posiada również mikoryzy leśne. Rośliny poddawane są specjalnym zabiegom agrotechnicznym, które mają na celu przygotowanie ich do dalszego etapu życia, aby były odporniejsze i silniejsze dorastając w lesie, w sąsiedztwie dojrzałych drzew.

Każda szkółka leśna ma swojego opiekuna, który o nią dba, chroni i czuwa nad odpowiednim pielęgnowaniem sadzonek. Jest to leśnik – szkółkarz.