Aktualności
Złoczew pamięta o bohaterach.
30 kwietnia w południe na złoczewskim cmentarzu parafialnym delegacja Nadleśnictwa Złoczew była świadkiem niezwykłej uroczystości.
Poświęcono dwa nowe nagrobki weteranów Powstania Styczniowego 1863 roku Tomasza Janowskiego oraz Michała Perskiego. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki staraniom Społecznego Komitetu Renowacji Nekropolii Złoczewskich. Uroczystości towarzyszyły wystąpienia okolicznościowe przyjaciół Złoczewa i lokalnych władz. Wypowiedzi przybliżyły zgromadzonej młodzieży i gościom jaką wielką wartością dla Polski jest pamięć o bohaterach walczących o wolność ojczyzny. Niezwykle sympatycznym epizodem spotkania było przybycie i krótkie podziękowania ze strony Pana Bartłomieja Perskiego jednego z potomków pochowanego na cmentarzu ppor. Michała Perskiego.
Pamięć o powstańcach ze stycznia 1863 roku jest szczególnie pielęgnowana przez mieszkańców Złoczewa. Na przełomie XVIII i XIX wieku Złoczew był niewielkim miasteczkiem prywatnym. Zamieszkiwało w nim ok. 2 tyś. mieszkańców. Dnia 10 lutego 1863 roku na czele 5 jeźdźców do miasta wjechał Makary Drohomirecki zwany „kniaziem”. Przeczytawszy licznie zgromadzonej na rynku publice Manifest Tymczasowego Rządu Narodowego, wywołał wśród Złoczewian ogromny entuzjazm. Wspólnie zerwano godła i tablice rosyjskie z budynków urzędowych, a po miejscowej straży policyjnej skonfiskowano 2 pistolety, dubeltówkę myśliwską i 40 rubli . Do oddziału przyłączyło się kilku ochotników. Drohomirecki udał się w kierunku Stolca i Burzenina. Przez kilka dni jeździł jeszcze po okolicznych wsiach, ogłaszając chłopom dekret uwłaszczeniowy, aby pozyskać ich dla powstania. Wieści o jego działalności w szybkim tempie dotarły do Sieradza, skąd wysłano przeciw niemu oddział rosyjski, 3 roty piechoty i 40 kozaków (razem 500 żołnierzy). Polacy zostali zaatakowani w miejscu biwakowania w lasach lipieńskich. Oddziału uległa rozproszeniu uciekając w kierunku Brzeźnia.
Rosjanie zakazali pogrzebania poległych powstańców na cmentarzu, wobec czego ich ciała złożono w kurhanie na polu bitwy. Dziedzic majątku w Pyszkowie postawił tam krzyż, a od tego czasu okoliczna ludność nazywa tę część lasu "Poległe". Mogiła powstańców z 1863 roku znajduje się na terenie leśnictwa Pyszków. Grób ten skrywa w sobie prochy dowódcy Makarego Drohomireckiego oraz czterech innych powstańców.
Mogiła jest miejscem corocznych uroczystości organizowanych przez Złoczewian w celu uczczenia ich pamięci.