Aktualności Aktualności

Warsztaty z leśnikami w Złoczewie

Leśnicy naszego nadleśnictwa postanowili sprawić, aby tym razem to las "odwiedził" uczniów szkoły w Złoczewie. Spotkanie odbyło się na szkolnej sali gimnastycznej w ramach warsztatów etnograficznych "Wielkanoc", które odbyły w tym tygodniu.

Podczas zajęć uczniowie poznali tradycyjne zwyczaje wielkanocne naszego regionu,

  •  Malowanie pisanek – prezentowały Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Gminy Burzenin,
  •  Plecenie palm wielkanocnych - z techniką zapoznały uczniów członkinie Towarzystwa Przyjaciół Złoczewa,
  •  Wytapianie figurek z wosku pszczelego – zademonstrowali przedstawiciele Koła Pszczelarzy.

Obserwowali wrób tradycyjnego ciasta drożdżowego oraz różne sposoby robienia swetrów na drutach. Mieli okazję obejrzeć prawie już zapomniane tradycyjne wyposażenie gospodarstwa wiejskiego

Nawiązując do wiosennego święta leśnicy naszego nadleśnictwa opowiedzieli o lesie budzącym się z zimowego snu. Otoczeni leśną scenerią uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o zwierzętach, które zamieszkują okoliczne lasy. Przybliżyliśmy wszystkim słuchaczom swoją pasję, jaką jest łowiectwo oraz opowiedzieliśmy o roli jaką pełnia leśnicy w ochronie ekosystemów leśnych. Uczniowie przypomnieli sobie również zasady, jakich powinien przestrzegać każdy, który zechce odpocząć spacerując leśnymi ścieżkami.

Opowiedzieliśmy także o miodzie i pszczelarstwie, o tym jak zmieniał się sposób, w jaki na przestrzeni wieków człowiek próbował „oswoić" pszczoły oraz sprawić by podzieliły się z nami słodkim efektem swej pracy. Można było zobaczyć kłodę bartną, z której pierwsi bartnicy pozyskiwali miód.

Bartnictwo >>

Miejmy nadzieje, że wiedza jaką staraliśmy się przekazać  młodym ludziom  sprawi, że będą pielęgnować stare tradycje i zrobią wszystko aby chronić bogactwo otaczającej ich przyrody.