Aktualności Aktualności

Sadzimy las z leśnikami od 100 lat

09 listopada 2023 r. Nadleśnictwo Złoczew zorganizowało wspólne sadzenia lasu w leśnictwie Potok.

Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Sadzimy las z leśnikami od 100 lat” podkreślając setną rocznicę istnienia Lasów Państwowych. W akcji wzięli udział zaproszeni przez nadleśnictwo przedstawiciel władz samorządowych, służb mundurowych i instytucji a także młodzież szkolna ze Złoczewa oraz Sieradza. Zaproszeni goście wspólnie posadzili prawie dwa tysiące młodych dorodnych świerków.

Uczestnicy spotkania uczcili również 105 rocznicę Odzyskania Niepodległości odwiedzając mogiłę powstańców styczniowych znajdująca w leśnictwie Pyszków. Oddano hołd bohaterom poległym 15 lutego 1963 roku, składając kwiaty i zapalając znicze. Grób ten skrywa w sobie prochy pięciu partyzantów (uczestników powstania styczniowego) pochowani tam są: Makary Drohomirecki - dowódca oddziału, ksiądz Kazimierz Jany z Brzykowa - kapelan wojskowy, malarz Pawłowski z Częstochowy, Aleksander Hauke i nieznany z imienia i nazwiska powstaniec. "Mogiłka" do dziś jest często odwiedzanym miejscem przez Złoczewian, stoi tutaj duży drewniany krzyż i murowany pomnik przypominający o powstańcach.

Dostęp do ekologicznej, naturalnej i zdrowej żywności umożliwia prowadzona od 100 lat przez polskich leśników zrównoważona i wielofunkcyjna gospodarka leśna

Wydarzenie to stało się okazją do promocji miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. Każdy uczestnik na zakończenie otrzymał reklamowane na stoisku w leśnictwie Pyszków - zestawy prezentowe „Dobre z lasu” przygotowane na bazie miodów i ziół. Promocji towarzyszyła degustacja potraw sporządzonych z produktów pochodzenia leśnego.