Aktualności Aktualności

Noc Nietoperzy

Późnym wieczorem 12 sierpnia na terenie obiektu edukacji leśnej w Leśnictwie Pyszków grupka entuzjastów i miłośników przyrody wzięła udział w „Nocy Nietoperzy”, którą poprowadził Maurycy Ignaczak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy.

Podziwialiśmy wystawę niezwykłych zdjęć tych nocnych ssaków oraz wysłuchaliśmy zajmującego wykładu na temat ich życia. Uczestnicy dowiedzieli się wielu interesujących ciekawostek na temat tych tajemniczych nocnych zwierząt. Byliśmy szczególnie pod wrażeniem niesamowitych zdjęć nietoperzy, które pozwalały dostrzec zwykle ukryte w mroku najdrobniejsze szczegóły ich budowy: oczy, zęby pazury itp. Po prelekcji ruszyliśmy w las, aby na żywo zaobserwować ich obecność przy pomocy specjalnych detektorów ruchu. Udało to się nam to przy miejscowym stawie, gdzie nietoperze pobierały wodę do picia i poszukiwały pożywienia.

Stworzenia prowadzące nocny tryb życia są owiane zła sławą. Sowy, ćmy czy nietoperze od wieków kojarzone były z siłami zła. Szczególnie wokół nietoperzy narosło wiele mitów i legend. Udział w niezwykłym spotkaniu przybliżył życie tych małych latających ssaków i pokazał, że bardzo często nie doceniamy jak ważna rolę odgrywają dla zachowania naszego środowiska w równowadze.

 

 

 

Wciąż wiele osób nie może oprzeć się odruchowemu lękowi na widok nietoperzy. Dlatego, aby zrozumieć trzeba je poznać. Zapraszamy na niezwykłe spotkanie. Przybliżymy wam życie tych małych, latających ssaków i pokażemy, że bardzo często nie doceniamy tego jak nietoperze są ważne dla człowieka.

12 sierpnia (piątek) od godz. 19.30 zapraszamy na wspólną Nocy Nietoperzy, którą poprowadzi Pan Maurycy Ignaczak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. W programie: wystawa, wykład w sali, obserwacja w terenie oraz nasłuchy przy pomocy detektora.

 

Zbiórka o 19.00 w leśnictwie Pyszków. Czas trwania 2-3 godziny.

Liczba miejsc jest ograniczona, więc decyduje kolejność zgłoszeń. W spotkaniu mogą wziąć udział osoby pełnoletnie oraz dzieci wyłącznie pod opieką rodziców.

Zapisy będą przyjmowane do 11 sierpnia (od godz. 07.00 do godz. 15.00), pod numerem telefonu 43 820 10 21 – Nadleśnictwo Złoczew Marek Łuczak.